دسته‌هاآناتومی دهان و دندان همه

فلور طبیعی دهان

فلور طبیعی دهان

اصطلاح فلور طبیعی میکروبی به جمعیتی از میکرو ارگانیسم ها(موجودات بسیار ریزی که با میکروسکوپ های نوری و الکترونی دیده میشوند) گفته می شود که روی پوست و سطح مخاطی افراد سالم زندگی می کنند. تخمین زده می شود میکروارگانیسم هایی که درون و بر سطح بدن انسان زندگی می کنند(که اکنون به عنوان میکروبیوتای طبیعی شناخته می شوند) ده برابر بیشتر از تمام سلول های بدن انسان هستند.تمام ماده ی ژنتیکی این باکتری های همسفره ، در مجموع به عنوان میکروبیوم شناخته می شود.تحقیقات نشان می دهند “میکروبیوتای طبیعی”خط اول دفاع در برابر میکروب های بیماری زا را بوجود می آورند،به هضم غذا کمک می کنند،در تجزیه ی سموم نقش دارند و در تکامل سیستم ایمنی نقش مهمی ایفا می کنند.

تغییر این جمعیت میکروبی طبیعی یا ایجاد تغییر در فراوانی این جانداران هم سفره ممکن است در بروز بیماری هایی مانند التهاب لثه،پریودنتیت،ژنژیویت ،پلاک دندانی و حتی بیماری التهابی روده نقش داشته باشد.

پوست و غشا های مخاطی مانند سطوح داخل دهان ، لوله ی گوارش،چشم و … همیشه دارای میکرو ارگانیسم های زیادی هستند که میتوان آن ها را به دو گروه تقسیم کرد:

۱)فلور مستقر

“فلور مستقر” شامل میکروارگانیسم های تقریبا ثابتی اند که در یک سن خاص در محل خاصی از بدن یافت می شوند و در صورت پاکسازی ، فورا دوباره جایگزین می شوند.

۲)فلور موقت

“فلور موقت” شامل میکروارگانیسم های غیر بیماری زا یا بالقوه بیماری زایی است که از محیط به دست می آیند و دائمی نمی مانند و ایجاد بیماری نمیکنند البته تا زمانی که فلور مستقر طبیعی دست نخورده باقی مانده باشد.در غیر این صورت این میکروارگانیسم های موقت می توانند تکثیر شوند و بیماری ایجاد کنند.

همه ی میکروارگانیسم های موجود در فلور طبیعی قابل کشت در آزمایشگاه نیستند.بنابراین دانش ما درباره ی فلور طبیعی در حال تغییر است.

به میکروارگانیسم هایی که بطور دائم در سطوح بدن مستقر هستند، همسفره میگویند و رشد و گسترش آنها در یک نقطه از بدن به عوامل فیزیولوژیک مانند دما، رطوبت و وجود مواد غذایی خاص و مواد مهارکننده بستگی دارد. بهتر است بدانید که وجود این موجودات برای زندگی ضروری نیست چون حیوانات در غیاب فلور میکروبی هم می توانند براحتی زندگی کنند. ولی با این وجود فلور مستقر در مناطق خاص نقش مشخصی در حفظ سلامت و عملکرد طبیعی بدن بازی می کنند. مانند تولید ویتامین K توسط فلور میکروبی مستقر در روده که به جذب غذا هم کمک می کنند. همچنین این فلور طبیعی می توانند از تکثیر باکتری های بیماری زا از طریق تداخل باکتریایی جلوگیری کنند.

از طرف دیگر اعضای فلور طبیعی در شرایط خاصی می توانند ایجاد بیماری کنند از طریق ورود این باکتری ها به داخل خون یا بافت های اطراف به هر دلیلی مانند دستکاری های دندان و یا عمل جراحی دهان یا ضربه های کوچک مثل مسواک زدن محکم یا جرم گیری دندان می توانند روی دریچه های مصنوعی یا تغییر شکل داده ی قلب سوار شوند و اندوکاردیت عفونی ایجاد کنند.

نوزادان در تماس مستقیم با مادر (صرف نظر از نوع زایمان)باکتری های مختلف موجود در نواحی مختلف بدن را به دست می آورند؛ بنابراین، در ابتدای ایجاد میکروبیوتا روی بدن نوزاد (کمتر از ۵ دقیقه پس از تولد)،این میکروبیوتا به صورت یکنواخت در سراسر بدن پخش شده است ؛ نوزادانی که از طریق زایمان واژینال به دنیا آمده اند،باکتری هایی مشابه باکتری های واژینال مادر(در تمام نقاط بدن)خواهند داشت؛ نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا آمده اند،فاقد باکتری های واژینال مادر(مانند لاکتو باسیل،پرووتلا،آتوپیوم و …)هستند،و باکتری های مشابه پوست مادرشان(مانند استافیلوکک،کورینه باکتریوم،یا گونه های پروپیونی باکتریوم)بر سطح تمام نقاط بدنشان دیده می شوند.( برگرفته از کتاب میکروب شناسی پزشکی جاوتز،ویراست بیست و ششم،فصل دهم،فلور طبیعی بدن انسان)

همانطور که میدانید حفره ی دهان انسان شامل تعدادی از زیستگاه های مختلف از جمله دندان ها ،سولکوس لثه،زبان،گونه ها،کام سخت و نرم و لوزه هاست که توسط باکتری ها احاطه می شود.(برگرفته از مقاله The human oral microbiome “Journal of bacteriology ,2010)

در فلور طبیعی حفره ی دهان طی ۴تا ۱۲ ساعت پس از تولد، استرپتوکک ویریدنس تثبیت می گردد و به عنوان اصلی ترین عضو فلور مستقر تا پایان عمر باقی می ماند.منشا این باکتری احتمالا مجاری تنفسی مادر و اطرافیان نوزاد است.

در اوایل زندگی استافیلوکک های هوازی و بی هوازی ، دیپلوکک های گرم منفی دیفتروئید ها و گاهی لاکتوباسیل ها هم اضافه می شوند.وقتی که دندان ها جوانه می زنند اسپیروکت های بی هوازی و برخی از گونه های دیگر هم اضافه می شوند.( برگرفته از کتاب میکروب شناسی پزشکی جاوتز،ویراست بیست و ششم،فصل دهم،فلور طبیعی بدن انسان)

علاوه بر باکتری ها طیف گسترده ای از میکرو ارگانیسم ها در حفره ی دهان انسان زندگی میکنند،از جمله قارچ ها(گونه های کاندیدا در بعضی افراد)،ویروس ها،آغازیان و تک یاخته ها.(برگفته از مقاله ی Human oral microbiota and its modulation for oral health,march 2018,page 883_893)

میکروبیوتای دهان بخش مهمی از میکروبیوتای انسان را تشکیل میدهد و شامل چند صد گونه ی متفاوت است.(تاکنون بیش از ۶۰۰ گونه متفاوت از حفره ی دهان جدا شده است)اما اطلاعات اندکی از میکروبیوتای طبیعی افراد مختلف وجود دارد با این حال تنوع قابل توجهی در میکروبیوم بزاق در سراسر جهان وجود ندارد.

همانطور که میدانید پلاک دندانی شامل ۳۰۰ تا ۴۰۰ گونه ی بالغ باکتریایی می باشد که به طور ساده به صورت یک رسوب چسپیده (بیوفیلم)به دندان شناخته می شود که تقریبا تمام آن از باکتری های فلور طبیعی دهان ساخته شده است. (برگرفته از کتاب میکروب شناسی پزشکی جاوتز،ویراست بیست و ششم،فصل دهم،فلور طبیعی بدن انسان)

از طرف دیگر شایع ترین بیماری های دهانی مانند پوسیگی،التهاب لثه و پریودنتیت مبتنی بر میکروارگانیسم ها و بیوفیلم متشکل از آن ها روی دندان ها است.بنابراین،رایج ترین و بهترین استراتژی و استاندارد طلایی برای پیشگیری از این بیماری های دهان برداشتن مکانیکی این بیوفیلم ها از دندان ،ترمیم یا پروتز دندان با مسواک زدن منظم است.(برگرفته از مقاله oral microbiota,10 may 2016)

با استفاده از خمیردندان مولتی اکشن آلفادنت از پوسیدگی دندان خود جلوگیری کنید

دکتر سارا پیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دو =